24 Haziran 2013 Pazartesi

Caribou Adası – David Vann


D&R’ın Can Yayınlarıyla yaptığı bu seneki 5TL kampanyasından aldığım tek kitap bu oldu. Alaskalı yazar, babasının intiharından etkilenerek yazdığı ilk kitabı Bir İntiharın Efsanesi ile hiçbir yayınevi ilgilenmeyince kaptan ve tekne yapımcısı olmuş. Ancak sonradan bu ilk kitabı büyük başarı kazanmış ve David Vann yazım dünyasına geri dönerek pek çok kitap yazmış, bir çok ödül kazanmış ve hatta San Francisco Ünversitesi’nde ders vermekte. Caribou Adası’nı 2011 yılında yazmış.

Kitap 315 sayfa, evde kalmak zorunda olduğum bir gün kitabı okuyup bitirdim. Aslında olaylar üzerine kurulmuş bir roman olmasa da o kadar sürükleyici ki. Konumuz; küçük bir Alaska kasabasında yaşayan 50’li yaşlardaki Irene ve Gary çiftinin hayatı, Gary’nin Caribou Adası’ndaki arazilerine birlikte bir kütük ev yapma projesiyle değişir. Görünürde birbirini seven bu yıllanmış çiftin içi, birbirlerine hiç itiraf edemedikleri gerçeklerle doludur. Artık ömürlerinin son baharında ikisinin de birbirleriyle ilgili pişmanlıkları su yüzüne çıkmak için beklemektedir. Irene Gary’nin düşüncesiz ve plansız hareketlerine içinden öfkeyle boyun eğerken aslında Gary’i suçlu duruma düşürmeye çalışmakta, Gary ise yalnız olmanın özlemini kurarken bunu belli etmemeye çalışmaktadır. Bu arada 30 yaşlarındaki kızları Rhoda da bir yıldır birlikte yaşadığı sevgilisi Jim ile ilişkilerinde farklı sorunlar yaşamaktadır. Hem Irene ve Gary’nin ilişkilerini, hem de Rhoda ile Jim’in ilişkilerini okuyoruz kitapta.

Yazar bir erkek olarak Irene’in duygularını o kadar güzel aktarmış ki. Gerçekten usta bir yazar olduğu anlaşılıyor. Örneğin ilgi uyandıracak bir olay yakaladığında bile bunu bütün ayrıntısıyla vermemiş, olayları baştan sona anlatmaktan kaçınmış, araları okurun hayal gücüne bırakmış. Yer yer Alaska’nın etkileyici doğasını göz önüne sermiş veya kendisinin de bir ara yaptığı kaptanlığın, balıkçılığın inceliklerinden bahsetmiş. Böyle daha çok duygular üzerine olan bir romanda bile sürükleyiciliği yakalamayı başarmış. Son zamanlarda en çok beğendiğim romanlardan birisi oldu, mutlaka tavsiye ederim, hele ki kampanyada bulma fırsatınız olursa kaçırmayın.

6 yorum:

 1. Hemen almaya gidiyorum. hele kampanyada bulabilirsem ne mutlu bana. İnsanlar ne kadar küçük şeylerle mutlu olabiliyor bazen erenciğim. Sen şu kitap tanıtımınla bene çok okumak istediğim bir romanı alma sevincini verdin. Hele bu durumdayken. sağol tatlım. Harika tanıtmışsın kitabı eminim en az yazar kadar başarısın ve beni çıkmak istediğim dünyadan başka bir hayatın içine alacak böyle bir kitaba olan ihtiyacımı farkettirdin. Sana minnettarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Defne Hanım yorumunuz beni ne kadar mutlu etti, kafanızı biraz dağıtıp keyifli zaman geçirmenizde en ufak payım olursa ne mutlu bana:) İnşallah kitabı beğenirsiniz, yorumunuz için tekrar çok teşekkür ederim, sevgiler:)

   Sil
 2. Bu kitabı ben de okudum. İlk blogumun adı Caribou'ydu. Bu kitabı görünce de okumalıyım demiştim ama 24 liraydı ve o zaman param yoktu. Kampanyada olduğunu görünce hemen atladım :)

  Bundan önce de Bir İntihar Efsanesi'ni okumuştum. O kitap beni çok etkiledi. Caribou Adası sönük kaldı sanki biraz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. D&R kampanyasında insanın okumak istediği kitapla karşılaşması çok güzel oluyor:) yazarı çok beğendim ve diğer kitaplarını da okumak istedim, tavsiyen için teşekkür ederim, Bir İntihar Efsanesi'ne de bakarım, sevgiler:)

   Sil
 3. Sevgili Eren...kitap tanıtımın ve DNR ın kampanyalarına dair önemli anımsatman çok yerinde olmuş.. Çünkü ben de DNR ları gezerken zaman zaman kampanyalara tesadüf ettiğim oluyor..Ve gerçekten bazen aralarda çok önemli yazarların kitapları ile karşılaşıyorum..Bu fırsat kaçmaz diyerek alıyorum.) Teşekkürler, sevgiler Erencim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kampanyada gerçekten güzel kitaplar var, umarım siz de güzel kitaplar bulursunuz kampanyadan, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim ve keyifli okumalar dilerim, sevgiler:)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...