1 Temmuz 2016 Cuma

Arıbalı - Torgny Lindgren

Sanırım ilk defa İsveçli bir yazar okuyorum. Kitap -sanırım:)- Amelié Nothomb'un Sınır Tanımayan Cesetler kitabında geçiyordu, oradaki kahraman bu kitabın çok güzel olduğunu söylüyordu. O zamandan beri de aklımdaydı Arıbalı...

Kitap Telos Yayınları'ndan 1997'de çıkmış, 126 sayfa. Kitabın iç kapağındaki bilgiye göre, yazarımız 1938 doğumlu, 1991'den beri İsveç Akademisi'nin 18 daimi üyesinden biriymiş. Önceleri şiirleriye tanınmış sonra da pek çok roman yazmış ve pek çok ödül kazanmış. Romanda kuzeyliler ve güneyliler (İsveç içinde) diye bir ayrım var, sanırım bir dil ayrımı da söz konusu çünkü yazarın kuzeylilere özgü bir dil kullandığından bahsedilmiş. Yazarın kendine özgü bir dili olduğu da vurgulanmış, hatta "Lindgrence anlatım" diye bir tabir bile varmış. Arıbalı İsveç'in önemli edbeiyat ödüllerinden olan "August Ödülü"nü kazanmış. Yazar oldukça üretken ve sayısız da ödül kazanmış.

Konumuza gelirsek, adı roman boyunca zikredilmeyen kadın kahramanımız azizler hakkında kitaplar yazıp bunlar hakkında konuşmalar yaparak ülkeyi dolaşan bir yazardır. Bir gün yaptığı bir konuşmadan sonra kendisini bekleyen Hadar'ı yayıncının ayarladığı bir görevli zanneder, böylece adamın evine gider. Kadın ertesi gün dönmeyi planlamıştır ancak yollar karla kaplı olduğundan kalmak zorunda kalır, zaten aslında daha iyi bir planı da yoktur. Hadar 50'lerinin sonunda kanserle mücadele eden yalnız bir adamdır. Tek komşusu, ezeli rakibi de diyebileceğimiz kardeşi Olof'tur, kalp hastası olan Olof'un durumu Hadar'dan iyi değildir, ama Habil ile Kabil misali olan bu iki kardeşi hayatta tutan tek şey birbirlerinden önce ölmemek istemeleridir. Kadın bu iki kardeş arasında gidip gelirken birbiriyle çelişkili hayat hikayeleri bir merak uyandırır, onların hikayelerinden sırlarını da öğrenir zamanla. Ve kendi kendine bir görev edinir... Gerçekten ilginç ve merak uyandırıcı bir hikayeydi. 5 değil ama 4 yıldız verebilirim:)) İsveç edebiyatının seçkin bir örneğini okumak isterseniz buyurun, keyifli okumalar:)

4 yorum:

 1. İsveç edebiyatını sevsem de bu kitabı daha önce okumadım, okuma listeme eklendi ancak... sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Değişik bir kitap gerçekten, beğeneceğinizi umarım, sevgiler:)

  YanıtlaSil
 3. ne güzel konu yaaa. okunur. :) kjersti skomsvold oku ama o norveçli :) selma lagerlof/astrid lindgern var iyi isveçliiii :) bir de isveç polisiye romancıları. camilla lackberg bi tane yaaa bi deee henning mankel :)

  YanıtlaSil
 4. evet ilginç bir kitaptı, evet bir mankel'i duydum, diğerlerine de bakayım, güzel olur iskandinav yazarların kitapları..:)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...