17 Haziran 2019 Pazartesi

Bir Ölünün Hatıra Defteri - Halid Ziya Uşaklıgil


Halid Ziya Uşaklıgil çok sevdiğim bir yazar, Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu, Yaz Yağmuru, Bir Hikaye-i Sevda isimli roman vev hikaye kitaplarını okumuştum. Bu kısa romanının da aşkı ve arkadaşı arasında kalmış bir adamın hikayesi olduğunu öğrenince hemen okumak istedim.

Karbon kitaplardan çıkan baskısını okudum, Hüseyin Işıklar tarafından sadeleştirilmiş. Karbon Kitaplar’ı seviyorum, tasarımı ve kalitesi güzel, ayrıca baskı hatası da olmuyor. Ancak mesela basım yılını göremedim, yazar ve kitap hakkında başında kısa da olsa bir bilgi olsa çok güzel olacak. İnşallah ileride bunları da eklerler kitaplarına.

Gelelim romanımıza; 132 sayfalık kitabımızda, Vecdi küçük yaşta annesi ve babasını kaybeder, bunun üzerine halası ve onun kendisinden 4 yaş küçük kızı Nigar ile bir aile gibi birlikte yaşamaya başlarlar. Vecdi okula başlayınca Hüsam ile arkadaş olur. Böylece Nigar, Vecdi ve Hüsam her tatillerini birlikte geçirmeye başlarlar. Zamanla Vecdi’nin Nigar’a karşı duyguları değişir, hele halasının bir sözü onu çok etkiler. Ama Nigar ne hissetmektedir?

Kitabın isminden de anlaşılacağı üzere Türk filmi tadında bir kitaptı, zaten yazarın dili o kadar güzel ki beğenmemek mümkün değil. Türk edebiyatı okumak isteyenlere tavsiye ederim. Keyifli okumalar....


10 Haziran 2019 Pazartesi

Umacı - Hanzade ServiHanzade Servi’nin daha önce Hortlaklar Geçidi, Kumdan Salıncak, Karamel Kokulu Öykü Okulu, Hayalet Tozu ve Ezo ile Ölü Yazar isimli kitaplarını okumuş, hepsini de çok sevmiştim. Tudem Yayınları’ndan çıkan pek çok çocuk kitabı bulunuyor yazarın. Umacı 2013’de çıkmış ama 2014 ve 2016’da yeniden basılmış (hepsinde 2000’er baskı!). Kitabı Sedat Girgin resimlemiş, kitaba çok uygun olmuş bu çizimler.

Kahramanımız Topaç 8 yaşında bir ilkokul öğrencisi, bir gece dolabının içinden umacı çıkınca korkudan ne yapacağını şaşırıyor. Ama umacısı Gırrgor’u tanıyınca herşey değişiyor. Sonra Topaç ve Gırrgor birbirlerinin en iyi dostu oluyorlar. Olaylar bu kadar basit değil tabi; Can, Mert, Gül, Lamia Hanım, psikolog Nadir Bey ve tabi ki diğer umacılar kitabın diğer renkli karakterlerinden bazıları...

Yine çok tatlı bir kitaptı, biraz Canavarlar Şirketi’ni hatırlattı ama o kadar olur... Ama okuduğum diğer iki kitabı daha çok beğendim. Yazarın okumadığım diğer kitaplarını da en kısa zamanda okumak üzere listeme ekledim. Size de tavsiye ederim, keyifli okumalar:)


3 Haziran 2019 Pazartesi

Büyük Sihir; Korkularını Aş, Yaratıcı Yaşa! -Elizabeth GilbertMerhaba! Kitaba geçmeden önce; nasılsınız? Beni sormayın, uzun zamandır bayağı yoğun ve yorgunum:) Neyse yine kitap okuyacak zaman bulabiliyorum, genelde hafta sonu yerimden kıpırdayacak halim olmadığından oturduğum yerde okuyorum işte:)) Yazılarımı da hep önceden yazıp programlayıp koymuştum... Bunun üstüne, bir de internet arızası vardı uzun bir süre, ben de telefonun interneti ile idare ettim, tabi o da sınırlı... Dolayısıyla yorumları yayınalyamadım ve cevap yazamadım, kusura bakmayın:( Neyse çok şükür internet geldi. Ben yorumlarla ilgilenmesem de beni yorumsuz bırakmadığınız için çok çok çok teşekkür ederim. Geç cevaplarım için de kusura bakmayın...İade-i ziyaretlerimi yapmaya çalıştım, kusura bakmayın eksiklerim varsa:) Çok teşekkür ederim tekrar:) <3 font="">

Gelelim kitabımıza, Doğan Kitap’tan Ocak 2016’da çıkan kitabımızı, İngilizce’den Begüm Kovulmaz çevirmiş. 259 sayfalık kitabı %50 indirimde görünce, ve sevgili blogger arkadaşım Biblio’nun da tavsiye ettiğini görünce hemen aldım. Elizabeth Gilbert, bütün dünyada best seller olan Ye, Sev, Dua Et’in yazarı, bu kitabında kendi tecrübelerinden yola çıkarak yazar olmak isteyenlere tavsiyelerde bulunuyor. Kitap 6 bölümden oluşuyor, cesaret; sihir; izin vermek; kararlılık; güven ve son bölümümüz kutsallık. Bu ana bölümler de  kısa kısa bölümlerden oluşuyor. Sohbet havasında yazılmış kitabı okumak çok kolay. Yazarın anlattıkları ve verdiği örnekler çok ilginç. Açıkçası başta bana fazla basit gelmişti ama son derece ilham verici. Bahsedilen sihir adeta elle tutulabilecek nitelikte, yani “var böyle bir şey”:))) Kitabı kısaca özetlemem gerekirse “yazar olmak isteyenler; çok çalışın, pes etmeyin, bu işi fazla ciddiye almayın ve bel bağlamayın, çalışın ve gerisini evrene bırakın”. Basit ve hafif görünüşünün altında bence önemli bir kitap... Keyifli okumalar dilerim.


27 Mayıs 2019 Pazartesi

Muhteşem Gatsby - F. Scott FitzgeraldRomanı sanırım üniversitede İngilizce okumuş ve çok beğenmiştim. Sonra 2013’de Baz Luhrmann romanı yeniden filme aldı. Romanın 1969 yapımı film uyarlamasını da çok önce izlemiştim, ama bu haline bayıldım, muhteşem bir uyarlamaydı, çok uzun süre etkisinde kaldım, sürekli filme ait şarkıları dinleyip durdum, -hala da dinliyorum:)-. Filme bayıldığım için Artemis Yayınları’nın filmin afişiyle bastığı baskıyı görünce, kitabın Türkçesini de okumamış olduğumdan, hemen aldım. İlk baskısı kasım 2012’de, ikinci baskısı haziran 2013’de olmuş. Popüler Klasik Artemis serisine ait bir kitap... Kitabın grafik tasarımı şahane, arka iç kapakta yazarın bir resmi ve hakkında kısa bilgi var.

201 sayfalık kitabın konusu çoğu kişi tarafından biliniyordur sanırım. Long Island’ın East Egg bölgesine verdiği muhteşem partiler ve gizemli geçmişiyle Gatsby adındaki adam damgasını vurmuştur. Adanın diğer tarafında yaşayan göz kamaştırıcı zenginlikleriyle ünlü Tom ve Daisy Buchanan çifti ise bu yeni adama kayıtsız kalmışlardır. Ama Gatsby’i buraya atan rüzgar tesadüf değildir. Beş yıl boyunca yüreklerde canlı tutulan aşkın ateşidir. Anlatıcımız Nick Carraway’ın buaradaki rolü büyüktür, çünkü o hem Daisy’nin kuzeni, hem de Gatsby’nin komşusudur...

Bu aşkı bu kadar etkilyici kılan, içindeki trajediler... Kurgu kesinlikle çok etkileyici. Ayrıca caz çağında yaşamış olan Fitzgerald bu kitabında da çağın güzeliklerine romanında başrollerden birini vermiş. Kitap kesinlikle çok güzeldi, hatta Murakami “hayatımın en önemli kitabı,” demiş bunun için... Fitzgeralde 1896’da doğmuş ve 44 yaşında kalp krizinden ölmüş. Eşi Zelda ile fırtınalı, oldukça inişli çıkışlı bir aşk yaşamış. Dediğim gibi çok güzel bir kitaptı amaa, ama filmi bence çok daha etkileyici ve romana son derece sağdık, çok başarılı bir uyarlama. İyi okumalar, keyifli seyirler dilerim...:)


20 Mayıs 2019 Pazartesi

Karamel Kokulu Öykü Okulu - Hanzade ServiHanzade Servi’yi çok sevdiğimi önceki yazılarımdan hatırlayabilirsiniz. Harika çocuk ve genç romanları yazmış olan yazar, bu kez yazmayı seven çocuklara güzel bir öykü nasıl yazılır onu anlatıyor. Oldukça sistematik olan kitapta, okurlar karamel kokulu öykü okulunun öğrencisi olup sıraları dolduruyorlar ve yazarın eğlenceli alıştırmaları, örnekleri ile mezuniyete doğru keyifli bir yolculuğa çıkıyorlar:)) Kitabın sonunda diploma bile var:)

Tudem Yayınları’ndan Kasım 2018’de çıkan kitap 204 sayfa, içindeki ilüstrasyonları Mert Tugen yapmış.

Ben kitabı çok sevdim, sadece çocuklara değil aslında yazmayı seven herkese hitap ediyor kitap. Yazmayı seven herkese şiddetle tavsiye ederim. Keyifli okumalar:)


Bkz: https://www.youtube.com/watch?v=fzXOR9tfJmE , bu videoda yazar yeni kitabını anlatıyor:)
İnstagram adresi de: hanzadeservi :)

13 Mayıs 2019 Pazartesi

Farahnaz’ın Çiçeği - Yaprak Öz


 
Yaprak Öz keşfettiğimden beri sürekli takip ettiğim, çok sevdiğim bir yazar oldu. Romanlarının hepsini okudum. Biliyorsunuz kendisinin şiir kitapları da var ve onlar da oldukça başarılı. Gizem, gerilim yazan yazarımız bu sefer memleketi Zonguldak’ta 70’lerin sonlarında geçen harika bir polisiye yazmış. Üstelik roman hem geçtiği yer hem de geçtiği döneme ait bolca da ayrıntı içeriyor.
 

Yayınevi’miz bu sefer polisiyeleriyle meşhur Oğlak Yayınevi, Maceraperest Kitaplar serisi. 2019 yılında çıkan kitabımız 263 sayfa. Öncelikle kitabı görsel olarak çok beğendim, her bölümün başlığı o bölümde geçen bir giysi tarifinden oluşuyor, kapakta da böyle (muhtemelen bölümlerden birinde tarif edilmiş olan) bir kumaş var, kenarlarıysa zannımda Zonguldak köpürünün isiyle kirlenmiş:) Kapağın iç tarafı ise son bölümde kahramanımızın diktiği giysinin kumaşından oluşuyor, bu ayrıntıya bayıldım:)
 

Gelelelim konumuza, Yıldız Alatan bir mühendis eşi olarak Zonguldak’ta şık bir lojman sitesinde oturan 50 yaşında hoş bir kadındır, hobi olarak başladığı terziliği çok ilerletmiş olup sık sık çevresindekilere birşeyler diker, ayrıca Komiser Kolombo’yu çok sever ve dedektifliğe meraklıdır. Kendisi gibi mühendis eşlerinden oluşan komşularıyla çok samimidir ve boş vakitlerini bu genç hanımlarla geçirir, onların Yıldız Abla’sıdır. Bir gün bu sakin yerden beklenmeyen kötü bir olay yaşanır. Bu olayı çözmek ise Yıldız Hanım’a kalır.
 

Romanı çok sevdim, karakterlerin döneme uygun konuşma tarzları, adetleri, şirin ve şık Kılıç mahallesindeki yaşayış, terziliğe ait detaylar çok hoştu. Kara Hacer’le ve Kevser’le olan diyaloglar çok komikti. Benim beğenimi etkileyen konudan ziyade yazarın işleyişi oluyor, yine sıcacık bir roman yazmış yazar. Kapaktaki “Bir Yıldız Alatan Romanı” ibaresi, giriş kısmında da Yıldız Hanım’ın torunu Berrak’ın söylediği “anneannemin yazmış olduğu bir bavul dolusu roman” sözü ve son bölümde Berrak’ın Suat Bey ile ilgili çok ilginç şeyler öğrendiğini söylemesi bize bu serinin devam edeceğini anlatıyor... Ben tabi ki merak ve heyecanla bekliyorum:) Keyifli okumalar:)

 

 

 

6 Mayıs 2019 Pazartesi

Üzüm ve Diğer Şeyler - Yaşar M. Taşkale


Bu kitabı tesadüfen Migros'ta buldum ve tabi ki kaçırmadım:) Meğerse çok meşhurmuş Üzüm ve Ryuk:) Yazarımız Yaşar Bey, sevgili kedileri Üzüm (Ryuk'un çok sevdiğim deyişiyle Üzim:)) ve Ryuk'un diyaloglarını yazmış... Kitaba bayıldım, eğer gülmek istiyorsanız ve kedileri seviyorsanız kaçırmayın. Artemis Yayınları'ndan 2016 ocak'ta çıkmış, 375 sayfa.. Aşağıda kitaptan bir kaç sayfa görebilirsiniz...

Ve yazarımız ile kitabı... Bu arada instagramda üzümvediğerşeyler diye bir hesapları da bulunuyor..:)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...